بررسی، علائم، پیشگیری و راهکارهای مقابله با بیماری کروناویروس(COVID-19)

در این مقاله ویروس کرونا معرفی شده و راه‌کارهای برای شناسایی علائم و پیشگیری ارائه شده است.

None

همانطور که همکنون سازان بهداشت جهانی عنوان نموده است، بیماری کروناویروس (COVID-19) یک بیماری عفونی و واگیردار است که بتازگی ایجاد شده است.

بیشتر افراد آلوده به ویروس(کوئید) COVID-19، بیماری تنفسی خفیف تا متوسط ​​را تجربه می کنند و بدون نیاز به درمان خاص، بهبود می یابند. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا می شوند.

بهترین راه برای جلوگیری و کند کردن انتقال، آگاهی کامل در مورد ویروس(کوئید) COVID-19، بیماری ایجاد شده و نحوه شیوع آن است. با شستن دستها در 20 ثانیه و صرف حداقلی آب یا استفاده از ماساژ دست ها با مایع و صابون دستشویی به طور مکرر و بدون لمس صورت، خود و دیگران را از ابتلا به این بیماری محافظت نمایید.

ویروس(کوئید) COVID-19، در صورت سرفه یا عطسه، از طریق قطرات بزاق یا ترشحات از بینی گسترش می یابد، بنابراین مهم است که افراد در حین عطسه و سرفه جلوی دهان خود را با یک دستمال کاغذی یکبار مصرف یا با خم کردن آرنج موجب بهبود رفتارهای تنفسی خود شده و از این طریق سلامتی را ابتداء برای خود سپس برای سایرین بویژه خانواده خود به همراه بیاورند.

در این زمان، هیچ واکسن یا درمان خاصی برای COVID-19 وجود ندارد. با این حال، بسیاری از کارآزمایی بالینی در حال انجام است که درمان های بالقوه را ارزیابی می کند.

برای جلوگیری از عفونت، کنترل واگیر و کند کردن زنجیره انتقال COVID-19 ، موارد زیر را انجام دهید:

1) دستان خود را مرتباً با صابون یا مایع دستشویی و آب در حدود 20 ثاینیه با حداقل مصرف آب بشویید، یا آنها را با مایع ضدعفونی کننده مرتب ماساژ دهید.

2) حداقل 1 متر فاصله بین شما و افرادی که سرفه یا عطسه می کنند، حفظ کنید(یا حفظ فاصله یک متر و هشتاد سانتی متری).

3) از لمس اجزای صورت بویژه در بیرون از منزل خودداری کنید.

4) هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانید. اینکار را یا از طریق مصرف دستمال یکبار مصرف یا چندبار مصرف، و یا از طریق خم نمودن آرنج انجام دهید.

5) اگر احساس ناخوشایندی کردید از قبیل سوزش و خشکی گلو، تب، سرفه خشک، لرز حتما در خانه بمانید. همچنین در زمان همگیر شدن این بیماری جهت قطع زنیجره انتقال سعی نمایید حتما، در صورت نداشتن کار ضروری از منزل خارج نشوید.

6) از سیگار کشیدن و سایر فعالیتهایی که باعث ضعف ریه ها می شود خودداری کنید.

7) با اجتناب از مسافرت غیر ضروری و دوری نموده از شرکت در اجتماعات.

8) سعی نمایید فعالیت های خود را در بیرون از منزل از طریق خدمات الکترونیک و در بستر فضای مجازی انجام دهید.

9) سعی نمایید اقدام به افزایش سطح ایمنی بدن خود، با انجام ورزش های سبک تا متوسط در منزل نموده تا علاوه بر حفظ آمادگی جسمانی بتواند شرایط روحی و روانی شما را نیز حفظ و بهبود بخشد( در این راستا می توانید از آی­فییت جامع ترین نرم افزار ورزش، سلامت و تندرستی بهره مند گردید ifiit.irدر این نرم افزار می توانید براحتی انواع تمرینات مناسب در منزل را انتخاب و بر اساس سطح توانایی خود و خانواده بصورت رایگان اجرا نمایید).

10) سعی نمایید از مواد غذایی بویژه میوه های مناسب در این دوران که باعث افزایش سطح ایمنی بدن می شود استفاده نمایید.

علائم این بیماری

ویروس COVID-19 افراد مختلف را به روش های مختلفی تحت تأثیر قرار می دهد. COVID-19 یک بیماری تنفسی است و بیشتر افراد آلوده همانطور که عنوان گردید دارای علائم خفیف تا متوسط این بیماری می شوند و بدون نیاز به درمان خاص بهبود می یابند. افرادی که شرایط پزشکی اساسی(بیماری زمینه ای) دارند و افراد بالای 60 سال نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به نوع شدید این بیماری بوده و به دنبال آن احتمال مرگ در اینگونه افراد بیشتر خواهد بود.

علائم شایع عبارتند از:

- تب

- احساس خستگی

- سرفه خشک

علائم دیگر عبارتند از:

- تنگی نفس

- درد های اسکلتی-عضلانی

- گلو درد

و افراد معدودی اسهال، حالت تهوع یا آبریزش بینی را گزارش نموده اند.

افرادی که علائم خفیفی از این بیماری را دارند باید برای مشاوره و غربالگری با مراکز بهداشت و بهداری های عمومی در سطح شهر خود تماس داشته باشند و یا به سامانه سلامت وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.irتماس بگیرند و وضعیت خود را اطلاع دهند.

مبتلایان به تب، سرفه یا مشکل در تنفس باید با پزشک معالج خود تماس گرفته و به دنبال مراقبت پزشکی باشند و همچنین در سامانه salamat.gov.irنیز وضعیت خود را گزارش دهند تا در اسرع وقت به وضعیت آنها رسیدگی شود.

همچنین در این راستا می توانید از نرم افزار "کرونا 115" بهره مند گردید؛ این نرم افزار مربوط به خود ارزیابی کرونا و بر اساس پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت است. به کمک این نرم افزار موبایلی افراد می‌توانند وضعیت خود را از نظر شرایط بالینی اعلام کنند. این نرم افزار اعلام می‌کند که آیا افراد نیاز به مراجعه به مراکز درمانی دارند یا باید با اورژانس تماس بگیرندهمچنین مراکز درمانی و تشخیصی جهت مراجعه را نیز بر استان مشخص می‌کند.